WALLACE’IN ARISI
Yazar: Biyolog Merve Bozkurt

 

Nesli tükendi sanılan arı bunca yıldır bizden saklanmış olabilir mi?

Entomologlar birçok böcekte olduğu gibi arılar üzerinde de kapsamlı çalışmalar yapmıştır. Araştırmalara göre ekolojik önemi olan bu canlıların 25 bin kadar türünün olduğu düşünülmekte ve bazı canlılarda olduğu gibi kimi arı türlerinin de nesli tükenme tehlikesi altındadır.

Ancak geçtiğimiz Ocak ayında Endonezya’da araştırma ve keşif yapan bilim insanları geçmişin izinden giderek nesli tükendiği sanılan bir arı türüne rastladı.

İlk olarak 1858’de Charles Darwin ile birlikte çalışan İngiliz doğacı Alfred Russel Wallace’ın tespit ettiği Megachile pluto arısı 1981’den bu yana görülmemişti. Kaybolduğu sanılan Megachile, Endonezya’nın Kuzey Mollucas Adası’nda böcek bilimciler tarafından bulundu.

Megachile pluto ilk çağlarda yaşadığı varsayılan böcekler gibi büyük boyutlara sahip. Bal arısının yaklaşık beş katı büyüklüğüne sahip bu arı, eşek arılarını dahi dize getirebilecek bir yapıdadır. Kanat açıklığı 6 cm olan bu canlı dünyanın en büyük arısıdır.


Arıyı ilk kez keşfeden bilim insanı Wallace “eşek arısına benzeyen ve geyik böceği gibi devasa çeneye sahip bir arı” olarak tanımlamıştır.

Büyük çenesiyle ağaçlardaki reçineleri söken bu canlı yuvasını toprak üzerinde korunaklı olması için reçinelerden oluşturuyor. Beslenmesini ise bal arılarında olduğu gibi bal özü ve polenler ile yapıyor.

Diğer arılarda olduğu gibi Megachile’in de sosyal bir böcek olduğu düşünülmekte ancak bu nadir görülen bir canlı olduğu için fiziksel yapıları dışındaki özellikleri ve davranışları hakkında pek fazla bilgi bulunmuyor.

Bu arının tekrar bulunmasını sağlayan, geziyi gerçekleştiren araştırmacılar Wallace Arısı’nı dünyaca ünlü yaparak kaybolan canlı türlerine dikkat çekmeyi ve onlara daha parlak bir gelecek hazırlamayı planlıyorlar.

 

KAYNAKLAR

1- Ozbek, H. (2010). Arılar ve İnsektisitler. Uludağ Arıcılık Dergisi, 10(3).

2- Tükendiği sanılan dünyanın en büyük arısı ortaya çıktı https://www.bbc.com/turkce/haberler-47317776

3- Kaybolduğu Düşünülen Dünyanın En Büyük Arısı Bulundu https://popsci.com.tr/kayboldugu-dusunulen-dunyanin-en-buyuk-arisi-bulundu/

4- http://astronomy-to-zoology.tumblr.com/post/62185769077/wallaces-giant-bee-megachile-pluto-a-giant

© 2018 Bilim Kuşu dergisi Her Hakkı Saklıdır.

Dergimizde yayınlanan makaleler açık kaynaklı olup yasal bir telif söz konusu ise lütfen bize bildiriniz.

Sitemizde ve dergimizde yer alan tüm yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.

Sosyal medyada bizi takip edin.

Tasarım ve Uygulama: Memsidea